Międzynarodowy Dzień Muzeów 18-19 maja

W dniach  od 18 do 19 maja w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie odbył się Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Impreza odbyła się na skwerku obok siedziby Muzeum, wstęp był wolny.

Pierwszy dzień dostarczył chełmianom wiele atrakcji. Już od godziny 10.30 można było zobaczyć grupę rekonstrukcyjną Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej z Janowa, która zaprezentowała umundurowanie i rząd ułański sprzed 1936 roku.

Uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji na temat powstania kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym. Zainteresowanie wzbudził fakt, że wśród ułanów była kobieta, która, zapytana o powód wstąpienia do męskiej grupy rekonstrukcyjnej, odpowiedziała: „Jesteśmy ze sobą związani wiele lat, jeździmy razem konno, jesteśmy zaprzyjaźnieni i gdy panowie wystąpili z prośbą, to się zgodziłam”. Niestety mieszkańcy Chełma nie mogli zobaczyć wszystkich ułanów, lecz tylko, jak podał prezes Krzysztof Sroczyński, kilku członków.

 Grupa rekonstrukcyjna pracuje nad poszerzeniem swoich pokazów o rekonstrukcje bitew.

Równocześnie z pokazami ułańskimi odbywała się minibiesiada archeologiczna, na której można było zapoznać się z kulturą gocką. Program archeologiczny uwzględniał prezentację strojów oraz ręcznie wykonanej biżuterii. Dużą popularnością cieszyły się krajki, czyli kolorowe pasy ręcznie plecione, które można było kupić. Chełmianie mogli spróbować także gockiego jadła, które było przygotowane z kaszy pencek, mięsa oraz przypraw: oregano, estragonu, ziół prowansalskich i soli. Atrakcją była możliwość stoczenia walki z Gotem, z której najczęściej korzystały dzieci.

Oprócz zorganizowanych grup pokazowych swoje talenty pokazali także indywidualni twórcy, którzy swoje prace prezentowali na kramach obok siedziby muzeum. Przygotowane zostały również atrakcje w budynkach muzeum. Od godziny 10.00 do 16.00 można było zwiedzić indywidualnie wystawy o różnorodnej tematyce, a także obejrzeć pokazy filmów krótkometrażowych, które były podzielone na bloki tematyczne, m. in. filmy historyczne, archeologiczne.

Drugiego dnia Muzeum było czynne od godziny 19.00. Wystawy podzielone tematycznie były w każdym budynku muzeum. Chętni mogli je zwiedzać nocą samodzielnie lub z przewodnikiem. Główną atrakcją wieczoru był pokaz tańca orientalnego, który zaprezentowała artystyczna Grupa Tańca Orientalnego ze Stalowej Woli. Zainteresowani mogli zobaczyć między innymi pokaz tańca Bollywood i  Bharatanatyam, pokaz zakładania sari, dhoti oraz turbanu. Ustawiony był również stragan z ręcznie wykonaną biżuterią i girlandami kwiatowymi. Odbył się też poczęstunek indyjską herbatą z kardamonem. Panie mogły znaleźć coś dla siebie, ponieważ prezentowany był pokaz makijażu orientalnego oraz malowanie henną i dekoracja binii. Drugi i ostatni Międzynarodowy Dzień Muzeów w Chełmie zakończył się o godzinie 24.00.

no images were found

Monika Kita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>